Metalurgia

Mar-3rd-2012

Metalurgia jest nauką o korzeniach prehistorycznych, a mimo to wciąż pełniącą niezwykle istotną funkcję w codziennym życiu. Choć z reguły nie korzystamy z dorobku metalurgii w sposób bezpośredni, bez tej nauki nie istniałyby ani mosty, ani zbrojenia budynków, ani nawet sztućce czy klucze do drzwi.
Dziś, podobnie jak kilkanaście tysięcy lat temu, metalurgia zajmuje się między innymi procesem odzyskiwania metali z rud kopalnych. Jest to jednak tylko wąski odsetek zainteresowań metalurgów. Dziś podstawowymi problemami, z jakimi mierzy się ta nauka jest metodologia i technologia przetwarzania metali w ostateczne produkty cechujące się określonymi własnościami. Ta historyczna, „ekstrakcyjna” część metalurgii może być utożsamiana z hutnictwem, natomiast druga ma wiele wspólnego z inżynierią materiałową tam gdzie ta ostatnia dotyczy metali. Tu nauką odpowiedzialną za badanie właściwości metali i ich stopów jest metaloznawstwo, będące połączeniem metalurgii i inżynierii materiałowej.
Aby uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma metalurgia, dość powiedzieć, że to właśnie ta nauka odpowiedzialna jest za sformułowanie zasad takich procesów jak toczenie, walcowanie na zimno, obróbka skrawaniem, spawanie, lutowanie, wyciąganie drutu czy odlewanie. A teraz gdybyśmy przyjrzeli się przedmiotom, które nas otaczają, znajdziemy wszystkie te techniki w ich praktycznych zastosowaniach. Wbrew pozorom jednak, wraz z upływem czasu rola metalurgii nie maleje. Potrafimy tworzyć coraz to nowe stopy i wymagają one wnikliwego badania pod kątem możliwych zastosowań, a często też metalurgia angażuje się w rozwiązywanie odwrotnych problemów konstrukcyjnych: wiemy, co chcemy zbudować, jak ma wyglądać maszyna czy budynek, nie wiemy natomiast, w jaki sposób wykonać jego metalowe elementy czy z jakiego surowca. Z odpowiedzią przychodzą wówczas nie tylko setki, ale i tysiące lat doświadczeń z najróżniejszymi kombinacjami metali. Na sam koniec warto dodać, że jednym z najważniejszych osiągnięć metalurgii jest określenie metod otrzymywania czystej miedzi, a następnie przewodów miedzianych i obwodów, dzięki którym w ogóle możliwym stało się przeczytanie tego artykułu- miedź pozostaje wciąż głównym materiałem do budowy sieci elektrycznych wielu typów.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.