Inżynieria biomedyczna

Lut-23rd-2011

Inżynieria biomedyczna to jedna z najgłośniejszych w ostatnich latach nauka techniczna. Ponieważ w sposób bezpośredni związana jest z życiem i zdrowiem, budzi ogromne zainteresowanie mediów, wiele projektów inżynierii biomedycznej jest dopiero w powijakach i nikt nie ma pewności czy i kiedy zostaną zrealizowane. Mimo tego, nauka ta cały czas przyciąga do siebie ludzi ambitnych i pomysłowych, którzy nie boją się wyzwań.
Najbardziej rozpoznawalnym zadaniem inżynierów biomedycznych jest stworzenie sztucznych implantów różnych organów. Jednak prawie każdy z nas zetknął się już z inżynierią biomedyczną w jakimś procesie obrazowania medycznego: USG, EKG czy nawet zdjęcie rentgenowskie są także w pewnym sensie produktami inżynierii biomedycznej. Protetyka jest tylko jednym z wielu jej działów. Inne to informatyka medyczna czy modelowanie trójwymiarowe dla celów medycznych. Można więc śmiało powiedzieć, że w polu zainteresowań inżynierii biomedycznej znajduje się wszystko, co leży na przecięciu się biologii, medycyny i technologii. Oczywiście z różnych powodów wprowadza się podział inżynierii biomedycznej na działy czy gałęzie, jednak przejścia między nimi są z konieczności bardzo płynne i podobnych klasyfikacji opracowano już dziesiątki.
Od niedawna w Polsce inżynieria biomedyczna może być oddzielnym kierunkiem studiów wyższych i jest tak na szesnastu uczelniach na terenie kraju. W innych może być wydzielona jako specjalizacja dostępna dla studentów pewnych kierunków technicznych.
Inżynieria biomedyczna to jeden z kierunków technicznych, z którymi wiążemy największe nadzieje. Często jednak problemem we wprowadzaniu w życie nowych projektów są ograniczenia prawne, którymi obłożone są wszystkie nowinki techniczne bezpośrednio związane z ochroną zdrowia i życia. Inżynieria biomedyczna musi więc skupiać się nie tylko na opracowywaniu nowych metod, ale także na takim ich wdrożeniu, aby były one możliwie najbezpieczniejsze, a nie można także zapominać o optymalizacji kosztów wdrażanych technologii- bardzo ważne jest, aby wynalazki inżynierii biomedycznej mogły wyjść poza ramy prototypów, a z tym w Polsce na razie nie jest najlepiej.

Nauki przyrodnicze i medyczne

Cze-1st-2010

Nauki przyrodnicze to jedne z ciekawszych dziedzin jakie można obecnie studiować. Najczęściej wiążą się z licznymi badaniami i eksperymentami. Często także z pracą w terenie. Studiów z ich zakresu nie spędza się wyłącznie na sali wykładowej czy w bibliotece. Poza solidną porcją teorii, ma się też możliwość sprawdzenie wielu rzeczy w praktyce. Czasami wymaga to na przykład włóczenia się w kaloszach po łąkach czy dłuższych wycieczek za miasto, więc strój galowy i buty na obcasach obowiązują tam wyłącznie w czasie sesji. Poza tym student nauk przyrodniczych to raczej człowiek w sportowym stylu nieobawiający się wyzwań, ale też skrupulatny i cierpliwy. W końcu na wyniki niektórych badań musi trochę czekać. Studia przyrodnicze nie są dla każdego. Może je natomiast studiować ten, kto faktycznie jest przyrodą zafascynowany i kto ma autentyczną pasję badacza. Dobrze by przy tym również nie bał się wyzwań i był gotów bez mrugnięcia okiem pobrudzić się na badaniach terenowych, po to, by zdobyć najlepsze próbki.

Medycyna i wszystkie okołomedyczne studia są wyłącznie dla wytrwałych. Tam nie utrzyma się nikt, kto nie pracuje systematycznie i kto nie ma prawdziwej pasji. Na studiach medycznych trzeba sporo znieść i mowa tutaj nie tylko o morderczych egzaminach i kolokwiach. Bo są też bariery, które trzeba w sobie przełamać. Jedną z nich jest praca w prosektorium i uczenie się na zwłokach, a także na preparatach zwierzęcych. Kiedy się przejdzie naukę teorii szybko okazuje się, że tak naprawdę jest się na początku drogi. Zazwyczaj kubeł zimnej wody spływa na adepta nauk medycznych po pierwszym kontakcie z pacjentem. Wówczas okazuje się, że to wszystko o czym czytało się w książkach w konfrontacji z rzeczywistością nie wystarcza. Pewnie dlatego, że to takie trudne studia medyczne i uzyskanie uprawnieni do wykonywania zawodu trwa tak długo. Niemniej satysfakcja z ukończenia takiej nauki jest ogromna. W końcu nie każdy absolwent studiów wyższych może powiedzieć, że teraz oto zdobył uprawnienia do ratowania ludzkiego życia.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.