Inżynieria mechaniczna

Lis-18th-2011

Inżynieria mechaniczna, zwana także mechaniką, jest starą dziedziną nauk technicznych, której domeną są wszelkie maszyny i urządzenia, przy czym nie uwzględnia się tu maszyn elektrycznych, elektronicznych oraz matematycznych. Oczywiście tego typu wyjątki są raczej formalnością, ponieważ praktycznie każda dziedzina życia wymaga zastosowania pewnych rozwiązań mechanicznych, choćby w połączeniu z maszynami elektronicznymi czy energetycznymi. Tu siłą rzeczy poszczególne grupy specjalistów muszą ze sobą ściśle współpracować i granice pomiędzy dziedzinami wiedzy ulegają pewnemu zatarciu.
Poszczególne działy czy gałęzie, na które dzieli się inżynierię mechaniczną, mają bardzo różne zastosowanie. Począwszy od rysunku technicznego, którego znajomość jest podstawową zdolnością każdego adepta mechaniki, przez teorię maszyn i maszynoznawstwo, aż po konstruowanie i eksploatację maszyn są to nauki wymagające precyzji i rozległej wiedzy. Oczywiście ilość gałęzi, na jakie dzieli się mechanikę jest dość płynna i zależy od celu, jaki stawia sobie autor opracowania.
Choć żyjemy w świecie coraz silniej zdominowanym przez urządzenia elektroniczne, mechanika bynajmniej nie poszła w odstawkę. Bardzo często korzystamy z urządzeń i maszyn, które są w zasadzie prostymi mechanizmami, ale wyposażonymi w mniej lub bardziej skomplikowane systemy kontroli elektronicznej- tak jest w przypadku ekspresu do kawy i samolotu. Mechanika działania wszystkich mechanizmów jest podobna, jednak często wdrożenie ich w ramach konkretnego rozwiązania wymaga połączenia wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej oraz innych nauk.
Ogólnie rzecz biorąc, inżynieria mechaniczna jest nauką, która dostarcza pomysłów, projektów, prototypów oraz funkcjonalnych serii maszyn i urządzeń. W szczególnych przypadkach można podać konkretną dziedzinę inżynierii mechanicznej, której domeną będzie dany typ mechanizmów. Tak jest w przypadku mechaniki precyzyjnej, tak jest w przypadku inżynierii maszyn rolniczych. Wszystkie one jednak wymagają znajomości podstaw teoretycznych. Szczególnymi działami mechaniki jest inżynieria wytrzymałości materiałów czy materiałoznawstwo, których dorobek jest wykorzystywany także szeroko poza samą mechaniką.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.