Nauki techniczne i chemiczne

Sie-12th-2010

Nauki techniczne

Dobry inżynier zawsze był w cenie. Jeśli zatem ktoś myśli o pewnej pracy za dobre pieniądze to nauki techniczne są opcją, którą warto rozważyć na poważnie. Być może okaże się, że to jest wymarzona opcja. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy się przy wyborze kierować wyłącznie kwestią przyszłych zarobków. Najlepiej na pierwszym miejscu postawić najważniejszy czynnik, czyli własne zdolności. Jeśli do rysunku technicznego mamy dwie lewe ręce, odznaczamy się przy tym zupełnym brakiem wyobraźni przestrzennej i nasze umiejętności matematyczne wołają o pomstę do nieba, lepiej sobie darować. To na pewno nie jest dziedzina dla nas. Lepiej zająć się czymś nam bliższym. Natomiast, gdy mamy zdolności techniczne, plany i schematy nie stanowią dla nas problemu, a skomplikowane obliczenia nie przerażają spróbujmy. To może się okazać strzał w dziesiątkę, dzięki któremu nie tylko zyskamy nie tylko dobrze płatną, ale również satysfakcjonująca prace, do której naprawdę będzie nam się chciało chodzić.

Nauki chemiczne

Nauki chemiczne są bardzo interesującą dziedziną nauki. Chyba najbardziej doświadczalną ze wszystkich możliwych. Wiele można się nauczyć wykonując doświadczenia i eksperymenty. Co za tym idzie, jest też w tej kwestii sporo do zbadania i odkrycia. Warunkiem podjęcia się takiego wyzwania, są po pierwsze zdolności w tym kierunku, a po drugie świadomość tego, że czasami do ważnych wniosków prowadzą całe lata badań i eksperymentów. Trzeba więc być bardzo cierpliwym. Poza tym może się również przydać dokładność, spokój i opanowanie. Taki zestaw cech praktycznie gwarantuje sukces w tej dziedzinie. Dobrze też mieć świadomość, że nauki chemiczne, to nie tylko spektakularne wybuchy i inne tego typu atrakcje. To przede wszystkim bardzo precyzyjna praca, oparta na gruntownie przygotowanej podbudowie teoretycznej. Fajerwerki i ciecze tajemniczo zmieniające barwę, to raczej na pokazach dla gimnazjalistów. Jeśli tylko to jest w kręgu naszych zainteresowań, lepiej ograniczmy się do zestawu mały chemik, używanego po godzinach pracy.

Zawody przyszłości

Lip-14th-2010

Bardzo wielu maturzystów po skończeniu szkoły i zdaniu matury zastanawia się jakie wybrać studia lub jaką pracę podjąć. Według informacji pochodzących z Unii Europejskiej największe zapotrzebowanie jest na inżynierów, budowlańców a także ludzi z ukierunkowanymi kwalifikacjami np. spawaczów i barmanów. Polski Międzyresortowy Zespół Prognozowania Pracy opracował listę stu zawodów, którym nie będzie groziło bezrobocie. Spokojne o swą przyszłość mogą być osoby ze ścisłym i technicznym wykształceniem oraz pracownicy związani z nowymi technologiami i Internetem. Z powodu przenoszenie produkcji przez firmy do Polski, zwiększy się zapotrzebowanie na architektów i urbanistów. Pojawiają się także coraz to nowsze zawody np. mechatronik, czyli połączenie mechanika, elektronika i informatyka, teletutor, czyli wykładowca telewizyjny, ponieważ ludzie mają coraz mniej czasu a wolą się uczyć z telewizorem, groomer, człowiek dbający o urodę psów. Warto zdobyć takie zawody jak: pośrednik handlowy oraz agent biur. Specjaliści od rynku pracy prognozują dobre zarobki i warunki zatrudnienia także dla: inżynierów ochrony środowiska, specjalistów do spraw finansowych i handlowych, fizjoterapeutów. Dziś kiepską przyszłość, jeśli wierzyć opinii specjalistów, będą mieć osoby po kierunkach humanistycznych np. psycholodzy, osoby po studiach na kierunku kulturoznawstwa czy politologii. Lepszym wyborem może okazać się wybór pedagogiki, ponieważ przewidywany jest wzrost zapotrzebowania na nauczycieli i szkoleniowców. Na pewno przy wyborze studiów należny kierować się nie tylko własnymi zainteresowaniami czy pasjami, ale również należy zastanowić się czy wybrany zawód ma przyszłość.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.