Telekomunikacja

Lut-6th-2012

Telekomunikacja jest nauką techniczną odpowiedzialną za badanie możliwości transmisji wszelkiej informacji na odległość. Oczywiście dziś form telekomunikacji, a więc i działów tej nauki jest naprawdę wiele, jednak zasada działania urządzeń komunikacyjnych pozostaje ta sama. Podstawy telekomunikacji nie zmieniły się od dawna- projektuje się takie układy, które mają źródło informacji, pewien określony kanał transmisji oraz odbiornik. Zadaniem telekomunikacji jest także opracowywanie i udoskonalanie procesów, jakim informacja w czasie transmisji jest poddawana, a więc tworzenie, kodowanie, wzmacnianie, osłabianie, modyfikowanie, dekodowanie i odbiór.
Choć dziś telekomunikację kojarzymy raczej z nowoczesnymi środkami łączności, między innymi internetem i telefonią komórkową, początki tej nauki to już średniowiecze, gdzie dobierano odpowiednie gałęzie, z których tworzono ogniska służące komunikacji. Dziewiętnasty wiek, dał zupełnie nowe możliwości komunikacji, a XX wiek zaowocował prawdziwą eksplozją metod łączności. Zadaniem telekomunikacji jest opracowywanie nie tylko optymalnych szlaków transmisji informacji, ale także projektowanie urządzeń, które usprawniałyby procesy przesyłu jej między dwoma punktami oraz nadania i odbioru.
Telekomunikacja jako nauka odbiega nieco od naszego potocznego rozumienia tego słowa. Jest to bowiem nauka ścisła, mająca dokładnie określony obszar zainteresowań badawczych. Nie oznacza to jednak, że raz określone tezy są w telekomunikacji niezmienne. Przykładem może być choćby telewizja, która jest urzeczywistnieniem przekazu informacji optycznej za pomocą fal elektromagnetycznych. Odkąd nadano pierwszą audycję telewizyjną minęło prawie sto lat, a na naszych oczach zachodzą kolejne zmiany- już wkrótce zamiast zwykłego, analogowego sygnału, będziemy odbierali jakościowo lepszy sygnał cyfrowy. Taka zmiana, jak też wiele podobnych, możliwa jest właśnie dzięki istnieniu telekomunikacji jako nauki. Sama bowiem znajomość zasad fizyki, jakie można zastosować do przekazywania informacji to zbyt mało. Trzeba jeszcze opracować takie urządzenia telekomunikacyjne, które pozwolą na wykorzystanie takiego czy innego medium transmisyjnego. To właśnie obecnie jedno z głównych zadań telekomunikacji- nie odkrywanie nowych możliwości porozumiewania się, ale udoskonalanie rozwiązań, z których już korzystamy.

Douczanie się

Lip-18th-2010

Korepetycje

Według znawców prywatne douczanie stało się drugim systemem edukacyjnym w Polsce. Korzysta z niego co najmniej połowa nieletnich obywateli, czyli ok. 3 mln uczniów szkół wszystkich szczebli. Na korepetycje i kursy dla swych dzieci rodzice wydają od 6 do 10 mld złotych rocznie. Plusami korepetycji jest to, że każdy sam wybiera sobie nauczyciela, który całą swoją uwagę koncentruje na nas, czyli na jednym uczniu. Indywidualna nauka pozbawiona jest także stresu, który nierzadko daje o sobie znać w klasie, gdy ocenianym jest się nie tylko przez nauczyciela, ale także kolegów. Prywatne dokształcanie się ma jeden zasadniczy minus: kosztuje. I chociaż w dużych miastach, korepetytorom z tytułami naukowymi trzeba płacić więcej, a na prowincji jest znacznie taniej, to wszędzie płacić trzeba. Obecnie godzina matematyki kosztuje średnio ok. 26 zł, języka polskiego złotówkę drożej, angielskiego prawie 29 zł. Biologia, chemia, geografia są nieco tańsze, za godzinę zapłacić należy od 25 do 27 zł. Korepetycje nie są przeznaczone tylko dla uczniów słabych, jest to bardzo złe myślenie. Z tego typu nauki bardzo często korzystają gimnazjaliści, aby otrzymać wysoki wyniki na egzaminach i dostać się do lepszych szkół wyższych. Korepetycje są również formą nauki dla licealistów, którzy przygotowują się do matury lub egzaminów na wybraną uczelnię. Uczniowie i ich rodzice zdają sobie sprawę z tego, że wysokie wyniki na egzaminach pomagają w późniejszym starcie na studia. Tworzą lepsze perspektywy w dorosłym życiu. Większości uczniów zauważa, że osoby, które korzystają z prywatnego douczania, otrzymują lepsze wyniki w nauce, dostają się na lepsze uczelnie, a co za tym idzie w konsekwencji znajdują lepsze prace.

Kursy internetowe

Uczyć się można także, nie wychodząc z domu, bo przez Internet. E-learning pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studi bez konieczności fizycznej obecności na sali wykładowej. Doskonale także uzupełnia tradycyjny proces nauczania. E-learning to zajęcia, których uczestnik słyszy w głośnikach swojego komputera nauczyciela i widzi na ekranie monitora prezentowane przez niego materiały, które zresztą może ściągać  na swój dysk. Indywidualne internetowe konto pozwala mu na szybki dostęp do rozwiązań i wszelkich niezbędnych materiałów pomocniczych. Poprzez czat może rozmawiać z wykładowcą lub innymi uczestnikami kursu. Taka forma nauki jest, co oczywiste, tańsza aniżeli edukacja tradycyjna. Portale internetowe proponują kursy już za 200 – 300 złotych. Jest to technika szkolenia, która wykorzystuje wszystkie dostępne media elektroniczne, nie tylko internet, ale także przekazy satelitarne, taśmy audio lub wideo, telewizję interaktywną oraz CD – ROM y. Ponadto e-learning umożliwia nam samodzielne wybranie  preferowanego formatu dostarczania wiedzy i tempa jej przekazywania. Dzięki testom weryfikującym, możliwe jest sprawdzenie stopnia przyswojonej wiedzy. Zaletami tego typu nauki jest m.in. to, że nie trzeba odrywać się od swoich obowiązków lub pracy, ponieważ można dostosować e-learning do swojego rozkładu dnia. Użycie technik wideo, umożliwia nauczanie za pomocą materiału audiowizualnego, który można zatrzymać i przewinąć w celu ponownego obejrzenia. W porównaniu z tradycyjnymi zajęciami w klasie, e-learning przynosi duże zyski organizacjom z rozproszonymi i ciągle zmieniającymi się uczniami.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.