Górnictwo

Gru-15th-2010

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale górnictwo jest właśnie tą nauką techniczną, jakiej zawdzięczamy obecny kształt świata. To właśnie nauka, a nie bezpośrednio polityka, kształtuje jego oblicze. A że z górnictwem zawsze związane były spore możliwości finansowe, jest to nauka ważna, ale jednocześnie bardzo delikatna. Zazwyczaj mówiąc o górnictwie mamy na myśli wydobycie węgla z kopalń podziemnych. To jednak tylko cząstka tego, czym się górnictwo zajmuje.
Zacznijmy od tego, że przed wydobyciem należy zasoby zlokalizować. Zasadniczo zajmuje się tym geodezja, ale to właśnie wiedza z zakresu górnictwa pozwala na pewniejsze ustalenie miąższości czy jakości złoża. Już więc na tym poziomie górnictwo wymaga również sporej wiedzy z zupełnie innej dziedziny, a na tym problemy bynajmniej się nie kończą. Po zlokalizowaniu zasobów trzeba do nich przecież dotrzeć i to właśnie górnictwo razem z inżynierią materiałową, statyką, informatyką i wieloma innymi naukami tworzą razem siłę, która pozwala projektować i przygotowywać maszyny: wiertła, koparki, windy do wyciągania urobku i całą masę innych. Tu jednak zauważyć warto, że pod tym względem węgiel, który u nas jest symbolem górnictwa, jest „prosty” do wydobycia. Wystarczy oddzielić węgiel od kamieni i posortować na różne gatunki. Niektóre jednak surowce, takie jak rudy metali, ropa naftowa czy paliwa jądrowe wymagają po wydobyciu także dalszej obróbki i tu także górnictwo ma sporo do zrobienia. Nie jest tak, że kopaliny wydobyte na powierzchnię stają się nagle domeną wyłącznie mechaniki czy inżynierii.
Teraz jeszcze jeden przykład na wiele zastosowań technologii górniczych. Wymagają ich bowiem takie prace jak budowa tuneli drogowych czy podziemnych magazynów. Bardzo istotnym działem górnictwa, o którym jednak często się zapomina, jest przygotowywanie zasad bezpieczeństwa pracy. Jest to jedna z nielicznych nauk, która aktywnie tworzy i modyfikuje własne zasady bezpieczeństwa w tak szerokim zakresie, a to wynika oczywiście z faktu, że górnictwo jest też jedną z najbardziej niebezpiecznych prac.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.