Kariera naukowa i dziedziny nauki

Sty-27th-2011

Kariera naukowa

Z nauką, oczywiście nauką w pełnym tego słowa znaczeniu, wiąże się kariera naukowa. Można poświęcić swoją wiedzę badaniom czyli sprawdzać teorie w praktyce i tworzyć? kolejne teorie. Tak mniej więcej wygląda kariera naukowa. Aby jednak taką w ogóle rozpocząć należy wykazać się na studiach. Nie można być tylko dobrym, czy nawet bardzo dobrym studentem. Aby rozpocząć prawdziwą karierę naukową należy być studentem wybitnym z wieloma osiągnięciami. W trakcie studiów należy brać czynny udział w konferencjach naukowych, wygłaszać referaty, pisać artykuły do pism branżowych i naukowych. Wszystko to pozwala na traktowanie nas jako osobę poważnie podchodzącą do nauki i chcącą się jej poświęcić. Tak, poświęcić to dobre słowo, bowiem w większości przypadków, na nauce zbytnio zarobić się nie da, choć oczywiście nie ma na to reguły. W tej kwestii interesującymi stawkami mogą pochwalić się naukowcy, którzy zajmują się techniką i wszelkimi innowacjami w tej sferze. Na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o płace w nauce, plasują się humaniści. Ich badania, choć potrzebne, nie przyczyniają się do znacznego rozwoju cywilizacji.

Dziedziny nauki

Nauka nie jest jednym wielkim ogółem wiedzy, ale dzieli się na poszczególne dziedziny. Jest ich bardzo wiele: matematyka, ekonomia, prawo, sztuki piękne, muzyka, technika itd. Dziedziny naukowe dzielą się na podkategorie np. technika na elektronikę, elektromechanikę itd. Te z kolei dzielą się dalej. W każdej z dziedzin nauki przeprowadzane są badania naukowe. Gdyby nie one nasza cywilizacja nie rozwijałaby się, a my nadal mieszkalibyśmy w jaskiniach i porozumiewali się poprzez pomruki, krzyki i inne jęki. Od badań naukowych zależy przyszłość, nie tylko przyszłość danej nauki, ale również przyszłość ludzi. Przykładem są badania naukowe w medycynie, które wciąż przynoszą ciekawe odkrycia, a przede wszystkim nowe leki na różne, często dotychczas śmiertelne choroby. O ileż zmniejszyła się nasza zachorowalność na różne wirusy! Kilka wieków wstecz zapalenie płuc skazywało człowieka na pewną śmierć. Dziś to choroba, z którą lekarze świetnie sobie radzą, podobnie jak z grypą, ospą, durem brzusznym czy zaćmą

Badania naukowe i nauczanie

Sty-4th-2011

Badania naukowe

Nauka jest efektem ludzkiej ciekawości, która całe szczęście jest ciągle cechą większości populacji. Badania naukowe przyczyniają się do ulepszania naszej rzeczywistości, wielokrotnie upraszczając życie i czyniąc je wygodniejszym. Telefon komórkowy, telewizor, pralka, czyli urządzenia bez których już nie wyobrażamy sobie dalszego funkcjonowania, to również efekty badań naukowych, dzięki którym powstały plany, konstrukcje do zbudowania tych urządzeń. Nauka daje nam wiele możliwości rozwoju i dla wielu osób staje się sposobem na życie. Osoby, które są zafascynowane daną dziedziną nauki tworzą swoją ścieżkę naukową. Podążają nią zdobywając kolejne informacje, ale także np. stopnie naukowe. Dziś bycie magistrem jakiejś nauki to właściwie nic nie znaczy. Nawet tytuł doktorski nie jest już marzeniem nie do spełnienia. Warto kształtować swoją ścieżkę naukową i dążyć do wyznaczonego celu, a przy okazji przyczyniać się do wpierania rozwoju nauki. Naszym celem powinno być bowiem usprawnienie naszej wciąż mimo wszystko kulawej rzeczywistości.

Nauczanie

Z nauką wiąże się zawód nauczyciela. Zajmuje się on nauczaniem innych osób czyli uczniów. Niestety w dzisiejszych czasach profesja ta nie cieszy się zbytnim uznaniem. Wpływa na to w szczególności sposób podejścia dzieci i młodzieży do nauki, a przede wszystkim do osób samych nauczycieli, którzy niejednokrotnie traktowani są jak wrogowie lub zło konieczne. Swego czasu głośna była sprawa chłopców, którzy szczuli i grozili swemu nauczycielowi, a nawet pozwolili sobie na założenie mu kosza ze śmieciami na głowę. Niestety takie przypadki nie są odosobnione, a wiele z nich nie ujrzy nawet światła dziennego. Oczywiście, nie jest to reguła i w wielu szkołach nauczyciele traktowani są z szacunkiem i respektem, czasem stają się dla swych uczniów prawdziwymi autorytetami. Takie przypadki rzadziej zdarzają się w zawodówkach i technikach, gdzie młodzieży nie zawsze zależy na zdobywaniu wiedzy, a jedynie popularnemu ?prześlizgiwaniu się? z klasy do klasy, z semestru na semestr. Szczególnie uciążliwi są również uczniowie gimnazjum

Podział nauki i nauki medyczne

Cze-1st-2010

Podział nauki

Jakie dziedziny może mieć nauka? Czy nauka w ogóle dzieli się na jakieś dziedziny? No, nauka… Nauka jest pojęciem niezwykle szerokim i zawierającym w sobie bardzo wiele pojęć z bardzo wielu dziedzin… no właśnie, czego? Nauki właśnie…  Naukę możemy podzielić na wiele dyscyplin a te jeszcze na bardziej konkretne gałęzie. Do większych jednostek możemy zaliczyć nauki medyczne, nauki humanistyczne, nauki techniczne, matematyczne… Jest ich naprawdę wiele, jednak nie powinno to dziwić biorąc pod uwagę różnorodność otaczającego nas świata i mnogość zjawisk, jakie w nim zachodzą. Opisanie ich za pomocą jednej nauki, byłoby wręcz niemożliwe – stąd naturalnie wyodrębniły się oddzielne gałęzie nauk i sztuk – gdyż istnieją także dziedziny sztuki – sztuki filmowe, sztuki plastyczne oraz sztuki muzyczne. Oczywiście w każdej z nich wyróżnia się także szereg pomniejszych dyscyplin. Wszystkie one składają się na jedną dużą gałąź nauki i wspólnie dopełniają do całości, dając pełny obraz tego, czym się zajmuje.

Nauki medyczne

Nauki medyczne dotyczą tego wszystkiego, co dotyczy człowieka i jego chorób, a także sposobów ich leczenia. Zaliczają się do nich wszystkie testy laboratoryjne, które trzeba przeprowadzać, by testować nowe leki. Należą do nich także testy na zwierzętach, które teraz się ogranicza, ale mimo wszystko nie ma lepszego sposobu badania wpływu leków na organizm żywy niż testy na nim. Nauka medycyny polega przede wszystkim na testowaniu, badaniu wpływu na żywy organizm i na testach. Rozwój medycyny nieodłącznie wiąże się z poświęcaniem pewnych jednostek dla dobra ogółu, chociaż budzi to nieraz duże kontrowersje. Nauki medyczne jednak wszystkie składają się  na to, by skutecznie leczyć i zwalczać wszelkie choroby dotykające ludzi i właściwie nie tylko. Dzięki temu lekarze mają większe możliwości leczenia i łatwiej im to przychodzi, a my możemy cieszyć się lepszym zdrowiem. Nauki medyczne skupiają wokół siebie wiedzę z wielu innych dziedzin nauki tak, by mieć pełniejszy obraz tego wszystkiego. Wykorzystują również najnowsze osiągnięcia.

Badania i koła naukowe

Maj-29th-2010

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że uczelnie to tylko takie instytucje, w których wyłącznie się studiuje. Oczywiście są i takie, w większości jednak oprócz zajęć dydaktycznych prowadzi się także badania naukowe. Mogą one mieć bardzo różnych charakter, który jest w największym stopniu zależny od profilu uczelni. Zatem na przykład na uczelniach technicznych znajdą się zespoły naukowców pracujących nad nowej generacji robotami. Natomiast na uczelni ekonomicznej pracownicy zajmą się raczej opracowywaniem teorii dotyczących powiedzmy kryzysu, które powstaną w oparciu analizy konkretnych danych. Z kolei uczelnie medyczne będą prowadziły badania naukowe nad zwalczaniem chorób lub opracowywaniem nowych leków. O tym, że praca naukowca to przede wszystkim badania powinien pamiętać każdy, kto ma ambicje pozostać na uczelni. Dydaktyka i praca ze studentami jest oczywiście bardzo istotna, ale działania badawcze są również ważne i co więcej mogą się one przekładać na rzeczywistą kondycję społeczeństwa.

Jeżeli studenta ponadprzeciętnie interesuje to, co studiuje zawsze może rozwijać swoją pasję w ramach działalności swojego koła naukowego. Zresztą nie ma też reguły, co do tego, że nie można na przykład przystąpić do koła naukowego w ramach zupełnie innej dziedziny. Tak czy inaczej, są takie studenckie instytucje, które pozwalają na rozwijanie naukowych zainteresować. Najczęściej w ramach kół naukowych są prowadzone różne projekty. Wybór jest spory, więc można znaleźć coś dla siebie. Poza tym w większości kół jest też podział na sekcje, które mają swoje konkretne specjalizacje. Często też koła zajmują się na przykład organizacją konferencji studenckich, w czasie których można poznać młodych naukowców z innych uczelni, a także z innych miast, a nawet krajów. Poza tym mogą one mieć również swoje czasopisma naukowe, które dają studentom możliwość publikowania sowich prac. Zatem jest to też dobre miejsce startu w karierę naukową. Zwykle na uczelni zostają osoby, które aktywnie działały w tego typu instytucjach.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.