Nauka teoretyczna, a nauka praktyczna

Lip-12th-2010

Nauka teoretyczna, to nauka którą można wykonywać bez praktycznego zastosowania. Przykładem takiej nauki jest nauczanie w szkole podstawowej. W popularnie zwanej podstawówce dzieci uczą się o matematyce, biologii, geografii i innych dziedzinach nauki w sposób teoretyczny. W ten sposób poznają podstawy nauki, które potem pozwolą im wybrać dla siebie najlepszą drogę dla praktycznego rozwijania swoich zainteresowań. Nauka teoretyczna bardzo wielu ludziom kojarzy się z nudą, ponieważ głównie polega ona na zdobywaniu wiedzy za pomocą literatury. Tak jest w istocie, ale zdobywanie wiedzy w ten sposób też może być fascynujące. Weźmy na przykład literaturę. Historycy literatury poznają świat dawnych pisarzy tylko i wyłącznie na postawie zapisanych dokumentów, którymi są książki, czy pamiętniki. Taką prace można porównać do zawodu detektywa, który prowadzi śledztwo za pomocą kart zapisanych ksiąg. Szuka w nich dowodów za pomocą których składa swoje teorie w jedną spójną całość która czasem jest wielkim odkryciem.

Nauka praktyczna jest o wiele bardziej atrakcyjniejsza dla człowieka od teoretycznej. Dzieje się tak ponieważ praktyka zapewnia nam to, ze możemy dotknąć i doświadczyć na własnej skórze tego co jest w teorii. Czyli jeżeli ktoś zaprojektuje maszyną która potrafi wwiercić się w ziemię na głębokość trzystu metrów, to nauka praktyczna pozwoli zbudować taką maszynę i wykorzystać ja w pracach ziemnych. Na studiach bardzo często oprócz teorii prowadzone są zajęcia praktyczne w salach laboratoryjnych lub w terenie. Studenci geografii zdobywają wiedzę teoretyczną w murach uczelni, ale później wyjeżdżają na wiele wypraw w celu zaobserwowania tego wszystkiego na własne oczy. Od pewnego czasu w szkołach podstawowych nacisk również kładzie się na nauki praktyczne. Organizowane są często wycieczki. Do szkół przyjeżdżają naukowcy i przedstawiciele różnych dziedzin nauki po to aby zachęcić dzieci praktyczną stroną nauki do poświęcenia się dla dobra ludzkości co zaowocować może w przyszłości nowoczesnymi wynalazkami.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.