Douczanie się

Lip-18th-2010

Korepetycje

Według znawców prywatne douczanie stało się drugim systemem edukacyjnym w Polsce. Korzysta z niego co najmniej połowa nieletnich obywateli, czyli ok. 3 mln uczniów szkół wszystkich szczebli. Na korepetycje i kursy dla swych dzieci rodzice wydają od 6 do 10 mld złotych rocznie. Plusami korepetycji jest to, że każdy sam wybiera sobie nauczyciela, który całą swoją uwagę koncentruje na nas, czyli na jednym uczniu. Indywidualna nauka pozbawiona jest także stresu, który nierzadko daje o sobie znać w klasie, gdy ocenianym jest się nie tylko przez nauczyciela, ale także kolegów. Prywatne dokształcanie się ma jeden zasadniczy minus: kosztuje. I chociaż w dużych miastach, korepetytorom z tytułami naukowymi trzeba płacić więcej, a na prowincji jest znacznie taniej, to wszędzie płacić trzeba. Obecnie godzina matematyki kosztuje średnio ok. 26 zł, języka polskiego złotówkę drożej, angielskiego prawie 29 zł. Biologia, chemia, geografia są nieco tańsze, za godzinę zapłacić należy od 25 do 27 zł. Korepetycje nie są przeznaczone tylko dla uczniów słabych, jest to bardzo złe myślenie. Z tego typu nauki bardzo często korzystają gimnazjaliści, aby otrzymać wysoki wyniki na egzaminach i dostać się do lepszych szkół wyższych. Korepetycje są również formą nauki dla licealistów, którzy przygotowują się do matury lub egzaminów na wybraną uczelnię. Uczniowie i ich rodzice zdają sobie sprawę z tego, że wysokie wyniki na egzaminach pomagają w późniejszym starcie na studia. Tworzą lepsze perspektywy w dorosłym życiu. Większości uczniów zauważa, że osoby, które korzystają z prywatnego douczania, otrzymują lepsze wyniki w nauce, dostają się na lepsze uczelnie, a co za tym idzie w konsekwencji znajdują lepsze prace.

Kursy internetowe

Uczyć się można także, nie wychodząc z domu, bo przez Internet. E-learning pozwala na ukończenie kursu, szkolenia, a nawet studi bez konieczności fizycznej obecności na sali wykładowej. Doskonale także uzupełnia tradycyjny proces nauczania. E-learning to zajęcia, których uczestnik słyszy w głośnikach swojego komputera nauczyciela i widzi na ekranie monitora prezentowane przez niego materiały, które zresztą może ściągać  na swój dysk. Indywidualne internetowe konto pozwala mu na szybki dostęp do rozwiązań i wszelkich niezbędnych materiałów pomocniczych. Poprzez czat może rozmawiać z wykładowcą lub innymi uczestnikami kursu. Taka forma nauki jest, co oczywiste, tańsza aniżeli edukacja tradycyjna. Portale internetowe proponują kursy już za 200 – 300 złotych. Jest to technika szkolenia, która wykorzystuje wszystkie dostępne media elektroniczne, nie tylko internet, ale także przekazy satelitarne, taśmy audio lub wideo, telewizję interaktywną oraz CD – ROM y. Ponadto e-learning umożliwia nam samodzielne wybranie  preferowanego formatu dostarczania wiedzy i tempa jej przekazywania. Dzięki testom weryfikującym, możliwe jest sprawdzenie stopnia przyswojonej wiedzy. Zaletami tego typu nauki jest m.in. to, że nie trzeba odrywać się od swoich obowiązków lub pracy, ponieważ można dostosować e-learning do swojego rozkładu dnia. Użycie technik wideo, umożliwia nauczanie za pomocą materiału audiowizualnego, który można zatrzymać i przewinąć w celu ponownego obejrzenia. W porównaniu z tradycyjnymi zajęciami w klasie, e-learning przynosi duże zyski organizacjom z rozproszonymi i ciągle zmieniającymi się uczniami.

Zawody przyszłości

Lip-14th-2010

Bardzo wielu maturzystów po skończeniu szkoły i zdaniu matury zastanawia się jakie wybrać studia lub jaką pracę podjąć. Według informacji pochodzących z Unii Europejskiej największe zapotrzebowanie jest na inżynierów, budowlańców a także ludzi z ukierunkowanymi kwalifikacjami np. spawaczów i barmanów. Polski Międzyresortowy Zespół Prognozowania Pracy opracował listę stu zawodów, którym nie będzie groziło bezrobocie. Spokojne o swą przyszłość mogą być osoby ze ścisłym i technicznym wykształceniem oraz pracownicy związani z nowymi technologiami i Internetem. Z powodu przenoszenie produkcji przez firmy do Polski, zwiększy się zapotrzebowanie na architektów i urbanistów. Pojawiają się także coraz to nowsze zawody np. mechatronik, czyli połączenie mechanika, elektronika i informatyka, teletutor, czyli wykładowca telewizyjny, ponieważ ludzie mają coraz mniej czasu a wolą się uczyć z telewizorem, groomer, człowiek dbający o urodę psów. Warto zdobyć takie zawody jak: pośrednik handlowy oraz agent biur. Specjaliści od rynku pracy prognozują dobre zarobki i warunki zatrudnienia także dla: inżynierów ochrony środowiska, specjalistów do spraw finansowych i handlowych, fizjoterapeutów. Dziś kiepską przyszłość, jeśli wierzyć opinii specjalistów, będą mieć osoby po kierunkach humanistycznych np. psycholodzy, osoby po studiach na kierunku kulturoznawstwa czy politologii. Lepszym wyborem może okazać się wybór pedagogiki, ponieważ przewidywany jest wzrost zapotrzebowania na nauczycieli i szkoleniowców. Na pewno przy wyborze studiów należny kierować się nie tylko własnymi zainteresowaniami czy pasjami, ale również należy zastanowić się czy wybrany zawód ma przyszłość.

Nauczanie

Lip-2nd-2010

Jest to technika rozumienia i zapamiętywania, czyli przyswajania materiału z zamiarem nauczenia się oraz zapamiętania. Technika ta oczywiście wymaga zaangażowania samej osoby uczącej się. Czas nauki dzieli się na dwa etapy: nauka na uczelni lub w szkole, podczas wykładów, zajęć i lekcji, a także na naukę w domu. Aby umieć coś zapamiętać, należy najpierw rozumieć to czego chcemy się nauczyć. Nasze umiejętności przyswajania materiału zależne są także od atmosfery w jakiej się uczymy, w której zachęta i pochwała zastąpią irytację i karę. Drugą techniką nauki jest tzw. uczenie się na pamięć. Sprawdza się ona w chwili, gdy trzeba nauczyć się wiersza lub regułki. Jeśli chcemy nauczyć się wiersza musimy zrozumieć jego sens, należy także wiersz podzielić na kilka części żeby lepiej został przyswojony. Potrzebne są również przerwy w nauce. Gdy powtarzamy wiersz należy zwrócić uwagę na jego środkową część, ponieważ to właśnie ją najtrudniej jest zapamiętać i powtarzamy ją niedokładnie. Najlepiej zapamiętywane zostają materiały, których uczymy się przed snem niż za dnia. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na łatwość przyswajania informacji jest koncentracja. Bez umiejętności skupienia się,  żadna czynność nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Przygotowując się do nauki należy zwrócić szczególną uwagę na: oświetlenie, najlepiej zaopatrzyć się w mobilną lampkę, którą możemy ustawić pod odpowiednim kątem, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy, należy również usunąć przedmioty, które mogą nas rozpraszać podczas nauki, np. wyłączyć telewizor, muzykę, komputer i telefon, uczyć należy się wyłącznie przy biurku lub stole, ponieważ zbyt wygodny fotel czy łóżko rozleniwia. Poza tym, należy odpowiednio rozplanować czas nauki, należy dobrać odpowiednią porę dnia dla organizmu i odpowiednio rozplanować przerwy, które są także potrzebne.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.