Student, recenzent

Sie-1st-2010

Student jest to rodzaj osoby. Student jest człowiekiem, który się uczy, czyli nie zaprzestał edukacji na poziomie podstawowym czy tez średnim tylko kontynuuje ją na poziomie wyższym. Studentem może być każdy, kto po pierwsze ma takie chęci jednak na tym się nie kończy, ponieważ student musi jeszcze mieć świadectwo maturalne, ponieważ to ono otwiera mu wstęp na wyższe uczelnie. Studentem jak wspomniałam wcześniej może zostać każdy, kto chce, ponieważ nie mat tuja ograniczenia wiekowego, czyli nawet osoby starsze decydują się na szkolenie i podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Student uczy się na wybranej przez siebie uczelnie, ale najpierw musi się do niej dostać, czyli zdać egzaminy wstępne są one konieczne, ponieważ osób chętnych na jedno miejsce jest bardzo wielu, co stwarza to mały problem. Student sam wybiera sobie kierunek studiów, ponieważ uczy się tego, co go interesuje lub pokrywa się z wykonywanym zawodem. Jest to bardzo ważne, aby robić to, co się chce, ponieważ wtedy robimy to z zapałem.

Recenzent jest to osoba, która prowadzi studentem seminarium. Recenzent jest bardzo ważną osobą, ponieważ to on naprowadza studenta na to, w jaki sposób ma pisać daną pracę. Do niego również później należy zatwierdzenie danej pracy, ponieważ jeśli tego nie zrobi to obrona odwleka się nam w czasie na następny rok. Często tak bywa, ponieważ recenzenci czepiają się szczegółów. Recenzent jest bardzo zapracowaną osobą, ponieważ ma na swoich zajęciach tak zwanych seminariach dużą liczbę osób wiec nic dziwnego, że często nie pamięta tematów i nie podobają mu się wcześniej zaakceptowane zmiany. Jednak trzeba to tolerować, ponieważ od tej osoby zależy to czy będziemy się bronić. Uczestniczy ona nawet w naszej obronie i zawsze może nam pomóc lub przeciwnie nas pogrążyć. Recenzenci mogą być dowolni lub narzuceni. Jeśli nie ma fachowców od danej dziedziny wtedy są narzucani dogodnie. Jest to dość kłopotliwe, ale nie mamy na to wpływu. Recenzentem jest najczęściej wykładowca, z którym mamy zajęcia lub wcześniej mieliśmy

Nauka i kobiety

Lip-1st-2010

Albert Einstein, jeden z najwybitniejszych fizyków XX w. Powiedział: Bardzo niewiele kobiet jest w stanie dokonać czegoś w nauce. Własnej córki nie posłałbym na fizykę. Jestem rad że moja żona nie zna się na sprawach naukowych. Jednak historia zna wiele przypadków, gdzie kobiety odnosiły bardzo znaczące sukcesy w nauce. Jednym z najlepszych przykładów jest na to Maria Skłodowska-Curie. Była najwybitniejszym fizykiem i chemikiem narodowości polskiej. Do jej największych dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, techniki rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch pierwiastków – radu i polonu. Prowadziła także pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Maria Skłodowska Curie została dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla. Jest to kobieta, która otrzymała tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach. Pierwszą nagrodę otrzymała za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, natomiast drugą za osiągnięcia w dziedzinie chemii za wydzielenie czystego radu. Spełniła się również w roli żony i wspaniałej matki. Inną kobietą, która odniosła nie mniejszy sukces od Marii Skłodowskiej – Curie, była Laura Bassi. Żyła w XVIII w., była włoskim fizykiem i filozofem. Została pierwszą kobietą w historii Europy, która została zatrudniona jako wykładowca wyższej uczelni ( Uniwersytetu w Bolonii ). Swoja trwającą 28 lat karierą naukowca i wykładowcy akademickiego, umożliwiła innym kobietą otrzymywanie podobnych stanowisk na uczelni, co wcześniej było zabronione. Jest również znaną autorką prac naukowych na temat mechaniki i hydrodynamiki. Kobiety także zaznaczyły swoje miejsce w marynarce wojennej. Grace Hopper była amerykańską pionierką informatyki, która również służyła w wojsku w USA. Zdobyła stopień kontradmirała. W czasie II wojny światowej pracowała przy translatorach, a także była głównym programistą maszyny Harvard Mark I.

Uczelnie publiczne

Właśnie zdaliśmy maturę. Jeszcze nie mamy wyników, ale pewnie mamy jakieś pomysły, co chcielibyśmy robić później. Najprawdopodobniej studiować. Pierwszym miejsce o jakim myślimy są zapewne uczelnie publiczne. Najlepiej te z renomą, mieszczące się w dużych miastach. Do wyboru jest ich zwykle po kilka, zależnie od profilu działalności, zainteresowań i własnych możliwości. To, jak dobra jest uczelnia państwowa, na której chcielibyśmy podjąć studia najłatwiej sprawdzić w rankingach, które są publikowane co roku. Zresztą nie jest to jeden ranking, a co najmniej kilka, robionych przez same uczelnie, niezależne organizacje, a także Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Zanim zdecydujemy się zaufać którejś klasyfikacji, dobrze jest sprawdzić, jaka instytucja ją zrobiła. Poza tym dobrze pamiętać o tym, by nie skupiać się na uczelni jako całości, ale też sprawdzić jak prezentuje się dany kierunek, na który chcielibyśmy się wybrać. W tej materii też tworzone są rankingi, ale tu najlepiej zaufać byłym i obecnym studentom, którzy najlepiej znają realia panujące na danym kierunku. Istnieje również alternatywa od uczelni wyższych - są nimi zawodowe szkoły policealne.